Население
Китайските градове са много гъсто населени, а на полето селяните обработват всяка педя земя. Всеки ден се раждат повече от 35000 деца - това са много гърла за хранене! Въпреки че по площ Китай е на трето място в света, изхранването на огромного население е голям проблем.
Китайските семейства са насърчавани да имат само по едно дете, а това означава, че много деца нямат братя и сестри. Китайчетата ходят на училище шест дни в седмицата. Започват учебни занятия в 8 сутринта и не се прибират вкъщи по-рано от 16:00.
Писменост
Китайската писменост съществува отпреди 3000 години. Китайците нямат азбука от отделни букви както нашата азбука, а използват 50хил. йероглифи, всеки един от които има самостоятелно значение. Някои приличат на малки рисунки. Например знакът, който означава дърво, прилича на дърво. Други са много по-сложни. По-голямата част от китайците научават само около 5000 йероглифа, което е една десета от всичките 50000.
Китайската кухня
Тя е известна навсякъде по света. Всички продукти се нарязват на парченца и се запържват или задушават на пара в съдове, наречени вок. Китайските ястия не се ядът с нож и вилица, а с две пръчици. Китайците ядът невероятно много неща - от обикновеното свинско месо до супа от перките на акула. В някои ресторанти можеш да си избереш жива змия, която да сготвят пред очите ти! Докато се хранят, вместо разхладителни напитки, китайците пият чай в малки чашки, без мед или захар. Ядът супа вместо десерт, а не сладкиш.
Земеделие и риболов
Оризът е предпочитана от китайците храна. Земеделците го отглеждат в оризища - ниви с наводнена и кална почва, където най-често работят боси.Някои китайски рибари използват при риболов птици, наречени корморани. Те са обучени да хващат вибата с клюн и да я занасят на господаря си. Не могат да поглъщат уловената риба, защото около врата си имат превръзка, която не им позволява да гълтат.
Пандите
Днес пандите се срещат много рядко. Живеят само в няколко района с гъсти бамбукови гори. На свобода има само около 500 панди. В Китай за тя са създадени специални резервати. В зоологическите градини по света живеят още около сто панди. Там са родени около 30 малки панди, но само половината от тях са достигнали зряла възраст.
Китайците ги наричат бейшунг, което означава бяла мечка. Козината на гигантската панда е в бяло и черно. Тя е гъста, непромокаема и пази животните от студа и влагата. Хората убивали пандите заради козината им. Вярвали, че притежава магическа сила за закрила от злите духове.
Пандите изяждат огромни количества бамбукови листа и клонки. На ден поглъщат около 30кг. бамбук!
При раждането си пандите са малки, голи и беззащитни. Големи са колкото шоколадово блокче, но порастват толкова бързо, че за осем седмици достигат до 2кг. Ако децата растяха със същата бързина, за осем седмици щяха да достигнат размерите на възрастен човек.
Червените панди
Те не са истински роднини на гигантските падни. Живеят в горите на Китай и Непал. Прекарват в сън по-голямата част от деня. През нощта се хранят с бамбук и малки животни. Ако изплашите една червена панда, тя ще започне да съска и ще се опита да ви одраска с острите си нокти.
Великата китайска стена
Тя е най-дългата стена в света. Дължината и е повече от 6000км. и е толкова голяма, че може да се види от космоса. Направена е от камъни и пръст и е висока колкото къща. Върху стената по цялата и дължина има павиран път, който е толквоа широк, че по него могат да галопират 5 гоня, наредени един до друг в редица.
Преди около 2000 години първият китайски император Цин Шъ Хуаниди заповядал да се построи стената, която да прегради пътя на нашествениците и да служи за защита на огромната му империя. Един милион войници и работници били принудени да работят на строежа. За окончателното и изграждане били необходими повече от десет години, а много работници намерили смъртта си.
Жестокият император и гробницата му
Името Китай произхожда от Цин. Той бил велик император и превърнал Китай в могъща империя, но бил много жесток и не показвал никаква милост към враговете си. Заповядвал да жъдат заравяни живи или разсичани на две. Императорът Цин наредил на поданиците си да му построят огромна гробница в една местност , наречена Кси Ан Шиан. Искал и след смъртта си да бъде охраняван от жестоки войници и за това заповядал да направят войска, която да е вечна. Цин заповядал да изваят войска от глина, същия материал, от който сега се правят вази. Наредил да бъдат направени повече от 7000 войници, 600 коня и 125 бойни колесници. Всеки войник бил с истинско оръжие. Императорът искал мястото на гробницата му да бъде запазено в тайна и затова погребал живи много от хората, които работили при изграждането и. Хилядолетия неговата войска останала скрита под земята, докато през 1974г. няколко селяни я открили, копаейки кладенец. Специалистите, които изселдват археологическата находка, все още не са намерили тялото на императора. Възможно е да бъдат открити и много други съкровища, погребани заедно с императора.
Важни открития
Много от нещата, които улесняват живота ни, са открити от китайците преди хиляди години. Може би най-впечатляващо е откриването на барута. Употребявали са го за направата на фойерверки, но най-вече по време на бойни действия. Войниците го възпламенявали и шумната експлозия всявала ужас у неприятеля. Около 20 години по-късно китайците направили първите ракети, с които подпалвали вражеския лагер. Те са измислили бомбите, а също така първи са използвали барута за зареждане на оръдия.
Преди повече от 2000 години мъж на име Цай Лин открил, че от каша от конопени листа и вода се получава хартия. Понастоящем почти всички видове хартия се получават от смесването на вода и дървесина.
Китайците започнали да правят коприна преди около 3500 години. Запазили тайната на производството и в продължение на 2000 години. Осъждали на смърт всеки, заловен да изнася извън страната коприна или копринени буби. Коприната била толкова ценна, че я използвали като средство за заплащане и я разменяли срещу злато и сребро, когато търгували с други страни.
Древните китайци първи започнали да отглеждат специални гъсеници, наречени копринени буби. Когато станат на три седмици, копринените буби завиват пашкули. Всеки пашкул е образуван от копринена нишка, дълга един километър. Убиват бубите в пашкулите , след което развиват комприната и я навиват на макари. Всяка година от милиарди пашкули се произвежда коприна, от която се шият най-различни дрехи.
- Списание "Уоли"
Автор: Александър Ненов